2022
Leden
Bohoslužby a farní setkání v lednu:
Pravidelní bohoslužby se konaly:
Neděle: Sokolov 8:30, 17:00, Krajková 10:30. Pondělí, středa: Sokolov 7:40.
Čtvrtek Svatava 16:00, Pátek Sokolov 17:00.
Pravidelná setkání:
Středa, Sokolov fara 18:00 Synodní skupinka
Čtvrtek, Sokolov fara od 17:30 Modlitební setkání.
Ve čtvrtek 6. 1. se konala od 18:00 poutní mše svatá v hradní kapli svatých Tří králů na Hartenberku. Mše svatá ve Svatavě v tento den nebyla.
Pátek 7. 1. jsme oslavili jako první pátek v měsíci lednu. Farář navštěvoval nemocné, od 16:00 byla ve farním kostele příležitost ke svátosti smíření a od 17:00 mše svatá s pomazáním nemocných.
Někteří sokolovští farníci prožili společný víkend na faře v Horní Blatné Jednalo se o víkend 7. – 9. ledna.
V sobotu 8. 1. proběhla ve farním kostele od 17:00 Tříkrálová koleda pro pozvané děti z chudých sokolovských rodin.
Na neděli 9. 1. byla přeložena Slavnost Zjevení Páně. Při bohoslužbách jsme požehnali tříkrálovou vodu, kadidlo a křídu. Touto slavností byla zakončena vánoční doba.
Ve čtvrtek 13. 1. se uskutečnil ve Farním kostele od 17:30 Večer chval.
V soboru 15. 1. jsme se od 9:00 sešli ve farním kostele k úklidu vánoční výzdoby.
V neděli 16. 1. byla od 15:00 mši svatá v kostele v Královském Poříčí.
V pondělí 17. 1. se na faře sešla od 18:00 pastorační rada.
Setkání pastorační rady, které proběhlo 17. ledna, bylo primárně věnováno synodní cestě naší farnosti.
Synodní proces směruje církev k objevení či prohloubení vnímání církve jako lidu, který putuje společně. Toto společné putování je také principem života naší farnosti a je ostatně vyjádřeno i naším logem –„Cestou společně“.
Nynější papežova iniciativa, směřující do celé církve tak jednak potvrzuje směr naší cesty, a zároveň nám dává podporu a inspirace, jak tuto cestu dál prohloubit.
Pro naše již fungující skupinky či společenství může být velkým přínosem učit se dialogu podle metodiky přinášené pro praktické použití v synodních skupinkách. Proto radním byly v
předstihu rozeslány dva materiály: „Metodika setkání synodní skupinky“ a „Infobalíček“ obsahující další podněty pro práci skupinek (především biblické inspirace) a který se bude hodit všem, kdo chtějí dál synodální cestu prohlubovat.
Po úvodní modlitbě jsme otevřeli základní otázku synody a vedli k ní dialog podle 3 kroků metodiky:
Synodální církev při hlásání evangelia „putuje společně“:
V prvním kole sdílení jsme se ptali sami sebe a sdíleli s druhými.
V druhém kole sdílení jsme naslouchali druhým a jejich zkušenostem: Mluvili jsme o tom, co nás ve sdělení druhých zasáhlo, a co jsme si při naslouchání druhým uvědomili jako nový vhled do diskutované otázky.
Ve třetím kole sdílení jsme se společně ptali, k čemu konkrétnímu nás Duch svatý vede, co to prakticky znamená pro naši další společnou cestu.
Ze sdílených zkušeností zazněly jako nejpalčivější tyto:
- touha, aby farnost evangelizačně přesahovala do veřejného prostoru, do společnosti.
- abychom rostli v „nadhledu“, viděli život více z perspektivy Boží a jeho moci.
- abychom sdíleli bolesti druhých a modlili se za ně. Povzbuzením od Pána se nám dostává:
- ve vřelosti vzájemných vztahů.
- ve vyslyšených modlitbách za naše nemocné.
Na toto setkání pastorační rady byli pozvání také koordinátoři synodálních skupinek, kteří nejsou členy PR, a to proto, abychom společně hledali cesty, jak synodní inspirace přenést do farnosti.
Z porady vzešly tyto závěry:
- Pastorační rada se sejde v období do závěru synodního procesu ve farnostech ještě minimálně jednou (konec února), aby se prakticky učila metodice synodní skupinky.
- Středeční skupinka se v příštím období bude též inspirovat synodními podněty. Termíny schůzek se budou určovat vždy po domluvě stávajících členů. Skupinka je ale také stále otevřena pro kohokoliv, kdo o synodní cestu projeví zájem.
- Čtvrteční modlitební setkání se také na čas mohou stát setkáními, kde se povede dialog inspirovaný synodou, záleží ale na vůli pravidelných účastníků, zda o to projeví zájem.
- „Modlitby matek“ mají pevně dané podmínky svých setkání, synodní inspirace se tam tedy zkoušet nebudou.
V závěru pastorační rady farář otevřel otázku dalšího směřování farnosti vzhledem k aktuálním podmínkám v Sokolově. Ve městě se stále prohlubuje vydírání sociálně slabých a to především v oblasti bydlení. Problém je to tak široký, že potřebuje systémové řešení, ke kterému se současní politici nemají. Farář proto chce iniciovat občanskou aktivitu, která by zahájila společenskou diskuzi na toto téma. Pastorační radní vnímají, závažnost tohoto problému a faráře v této iniciativě podporují.
Na samý závěr farář připomněl již dříve přijatou dlouhodobou hospodářskou a finanční vizi farnosti. Momentální finanční situace a výhled na letošní rok budou projednány na lednovém setkání ekonomické rady. Farář Petr
Pátek 22. 1. jsme prožili jako Farní den pokání, postu a modlitby. První část dne jsme věnovali osobnímu postu, od 17:00 jsme se sešli ke společné bohoslužbě a po mši svaté následovala osobní adorace na úmysly papeže Františka za skutečné lidské bratrství a za všechny, kdo jsou z tohoto bratrství jakýmkoliv způsobem vylučováni.
Neděli 23. 1. jsme prožili jako Neděli Božího slova. Papežův list k tomuto dni byl zveřejněn na farním webu, Sbírka pří všech bohoslužbách byla na podporu biblického apoštolátu.
Týden od 18. do 25. 1. jsme prožili jako Týden modliteb za jednotu křesťanů. Ekumenická modlitba za jednotu proběhla letos ve farním kostele v neděli 23. 1. od 15:00.
1) Nejdříve byl schválen rozpočet na rok 2022. pastorační a provozní část rozpočtu je navrhováno mírně navýšit ve výdajové stránce, neboť se do ní promítne zdražení energií.
2) Co se týče velkých oprav, po pokrytí stálých (pastoračních) výdajů zbyde na velké opravy asi mezi 800 – 1 000 000 Kč. Prioritně budou finance investovány do akcí, na které farnost získá dotace a na již započaté akce (Dveře do vstupního prostoru farního kostela (FK), zřízení meditační kaple FK, rekonstrukce farního sálu). Úpravy okolí fary proběhnou v míře, v jaké budou k dispozici zbylé prostředky.
3) Byl schválen záměr velkých oprav a byly vyhlášeny 3 účelové sbírky: 1) Na zřízení meditační kaple ve farním kostele, 2) na restaurování oltářů v Krajkové a na 3) rekonstrukci farního sálu. Farníkům se doporučuje v případě stálých či jednorázových darů, aby je na tyto účelové sbírky určili.
Ve farním kostele je stále ve hře získání dotace na generální rekonstrukci. Letos by mělo dojít k vytvoření meditační kaple se svatostánkem v zadní části kostela, Součástí kaple bude i restaurovaná socha Madony. Na faře v Sokolově by mělo dojít k rekonstrukci farního sálo a pokračovat v úpravách okolí fary. V kostele v Krajkové by mělo pokračovat restaurování oltářů. Na Smrkovci by se měl postupně revitalizovat zničený hřbitov a měla by zde být postavena nářaďovna pro potřeby farnosti.
4) Účetní uzávěrka za rok 2021. V příjmové stránce jsme konstatovali příznivý vývoj příjmů a to ve všech zdrojích: V darech i sbírkách jednotlivých dárců, v přijatých dotacích i v znovuobnoveném hospodaření v lesích. Ve výdajích nebyl zaznamenán větší rozdíl oproti rozpočtu.
5) Dohodou se žadateli došlo k zrušení záměru prodeje garáže ve Svatavě a pozemků na Kostelní Bříze, které jsou v majetku farnosti.
Ekonomika jako odraz proměn společnosti
Ekonomická a energetická krize spojená s covidovou dobou a oteplováním planety nás přesvědčuje o tom, jak ekonomika pouze zrcadlí jednotlivé etapy cesty, kterou společnost prochází. Nejsou to tedy nějaká tajemná soukolí, která řídí svět, ale člověk se svými rozhodnutími, kterými reaguje na výzvy, jež mu život přináší. A tyto lidské reakce, které vedou člověka buď k uzavřenosti a sobectví, nebo naopak k otevřenosti a darování se, zrcadlí také zčásti čísla, kterými vyjadřujeme ekonomické trendy jednotlivců, společenství, či velkých celků. I z ekonomické zprávy naší farnosti můžeme vyčíst něco o nás a našem postoji k sobě, druhým lidem, a tím i k Bohu.
Celkový finanční obrat
Celkový finanční obrat farnosti, poprvé v posledních sledovaných 11 letech, přesáhl 3 mil Kč. Tato skutečnost je způsobena zejména objemem dotací, které jsme obdrželi na velké opravy památek (sice o něco menším než v předchozím roce, ale stále velmi štědrými), ale také obnovením hospodaření v lesích, které se po odmlce způsobené kůrovcem a letošním velkým nárůstem výkupních cen dřeva, výrazně (čistým příjmem kolem 500 000,-Kč) zapsalo do příjmové stránky farnosti. Také sbírky, příspěvky a dary na farnost každým rokem stoupají a pokrývají tak nejen znehodnocování peněz inflací, ale dávají i něco navíc. Z těchto trendů je patrné, že společnosti jednak záleží na zachování kostelů jako kulturních památek, jednak jednotliví dárcové vnímají farnost jako prostředí, kterému věří, že přináší jim samotným i společnosti jako celku něco, co stojí za to financovat. Velmi hezkým ukazatelem v ekonomice farnosti je stálá ochota dělit se s potřebnými, která je vyjádřena také neustálým růstem příspěvků které poskytujeme lidem žijícím v těžkých podmínkách, ať už v našem okolí, naší zemi (sbírka na lidi postižené tornádem), nebo v celosvětovém měřítku. V příjmové stránce farnosti je tak patrný kromě růstu většiny položek, jediný větší pokles, a to v příjmech na pastorační akce. Ten byl způsoben zrušením každoročního farního plesu.
Nákladová stránka roku 2021
V nákladech vidíme velký pokles ve výdajích spojených s pastorací. Jedná se opět o rozdíl, který způsobilo nekonání farního plesu. Dobrým ukazatelem je také nezvyšování provozních nákladů našich budov (spíš mírný pokles) a dalších podpůrných prostředků: provoz kanceláře, auta, telefonů atd.
Velké opravy – investiční akce
Podle výše investovaných peněz byl jistě nevětší investiční akcí loňského roku kostel v Krajkové. Tam jsme také, díky daru německých rodáků, dokončili poslední etapou rozsáhlou rekonstrukci střechy, která byla v součtu všech etap posledních 4 let za více než 3 mil. Kč. V kostele byla v roce 2021 vyměněna svítidla za ledková a bylo pokračováno v restaurování bočního oltáře. V sokolovském farním kostele jsme dokončili rekonstrukci Kalvárie a byly instalovány dveře oddělující vstupní prostor od zbytku kostela. Na faře v Sokolově byl zrekonstruován kaplanský byt a bylo pokračováno v úpravě okolí fary.
Poděkování za finanční dary
Chtěl bych poděkovat, že, jak už bylo řečeno v úvodu, sokolovským farníkům a nejen jim, na farnosti záleží a vidí v ní uskutečňování společné cesty, která vede k plnosti svobody a schopnosti darovat se. Boží království se tak mezi námi, i díky finanční štědrosti, uskutečňuje a volá po svém naplnění v nebi.
Kromě mnoha dárců, kteří farnost podpořili anonymně, bych chtěl poděkovat také těm, o kterých víme, protože svoje dary posílají na farní účet. Jsou to: Kristýna Macková (12 000), Jitka Slaninková (6 000), Oční ambulance MUDr Tomanová (10 000), Christiana Dědičová (3 000), Edit a Rudolf Tlustých (15 000), Tereza a Jan Miškovských (12 000), Jaroslav Králič (2000), Beata Pippenbacherová (500) a Marta Kašparová
S díky Petr Bauchner, farář
Účetní výkaz ŘK farnosti Sokolov |
rok 2018 |
rok 2019 |
rok 2020 |
rok 2021 |
Výnosy |
2 241 770 |
2 172 149 |
2 684 512 |
3 213 506,95 |
Sbírky |
227 801 |
244 574 |
273 853 |
364 412 |
Sbírky bohoslužebné Sokolov |
115 774 |
120 394 |
86 820 |
116 201 |
Sbírky bohoslužebné Krajková |
29 685 |
30 283 |
25 737 |
28 826 |
Sbírky bohoslužebné Svatava |
20 220 |
29 890 |
87 200 |
133 050 |
Sbírky účelové |
62 122 |
64 007 |
74 096 |
86 335 |
Příspěvky |
177 239 |
214 281 |
176 906 |
126 104 |
Kasičky |
38 998 |
35 263 |
40 133 |
27 720 |
Tiskoviny |
30 259 |
23 603 |
15 553 |
26 358 |
Pastorační akce |
58 642 |
114 375 |
89 200 |
31 250 |
Církevní úkony |
45 840 |
33 900 |
26 720 |
35 450 |
Pastorační prostředky |
3 500 |
4 800 |
5 300 |
5 206 |
Dary |
231700 |
117219 |
519 948 |
564 142 |
Účelové - Kaplanský byt, účelové sbírky |
187 800 |
114 958 |
198 293 |
390 311 |
účelové - rodáci |
43 900 |
2 261 |
321 655 |
173 831 |
Nájmy (pozemky, budovy) |
260 002 |
277 605 |
293 033 |
292 290 |
Dotace |
926000 |
1200500 |
1 304 169 |
1 027 000 |
na hospodaření v lesích |
|
|
33 649 |
|
kostel Krajková boční oltáře, socha Krista |
150 000 |
190 000 |
324 000 |
200 000 |
kostel Krajková oprava střechy |
456 000 |
985 500 |
704 000 |
447 000 |
kostel Sokolov- Kalvárie restaurování |
0 |
25 000 |
242 520 |
380 000 |
Podnikání (peníze za prodej dřeva z farních lesů) |
286 809 |
0 |
0 |
726 463 |
Ostatní příjmy |
132 219 |
117 970 |
116 603 |
113 095,75 |
|
|
|
|
|
Náklady |
2 265 215,17 |
2 502 537,20 |
2 431 764,00 |
2 656 178,33 |
Pastorace (výdaje na farní akce) |
66 687,00 |
106 230,00 |
84 011,00 |
19 780,00 |
Dary odeslané (účelové sbírky a solidární fond) |
249 550 |
130 662 |
149 972 |
197 036 |
Tisk (náklady na tiskoviny,webové stránky atd.) |
49 485 |
47 155 |
43 449 |
41 848,80 |
Náklady vedení (náklady na provoz auta telefony, mzdy) |
34 016,00 |
36 338,00 |
32 757,00 |
35 773 |
Provoz farní kanceláře (tonery, PC programy, pošta) |
18 077 |
9 031 |
21 532 |
14 116 |
Provozní náklady kostelů a budov |
200 100,00 |
227051 |
187 428 |
176 482 |
Fara Sokolov (elektřina, vodné a stočné, plyn, provozní nákl.) |
60 480 |
53 620 |
65 716 |
61 357 |
Fara Svatava (elektřina,plyn, odvoz odpadu, údržba) |
70 826 |
42 706 |
51 242 |
49 307 |
Farní kostel Sokolov (elektřina, vodné a stočné, sr.voda) |
55 758 |
110 525 |
55 531 |
47 087,72 |
Kostel Krajková (elektřina, ostatní) |
10 676 |
15 069 |
9 871 |
10 810 |
Kostel Svatava (elektřina, revize, ostatní) |
2 360 |
5 131,00 |
5 068 |
7 920 |
Investiční akce |
1 493 172 |
1887216,2 |
1 871 511 |
1 909 822 |
Kostel Krajková (střechy, svítidla, oltář) |
699 867 |
1 178 671 |
1 185 565 |
893 708 |
Farní kostel Sokolov (restaurování kalvárie, dveře) |
209 926 |
259 954 |
223 000 |
487 149 |
Kostel Svatava (vitráže) |
155 348 |
0,00 |
5 068 |
10 285 |
Fara Sokolov (okolí fary) |
417 024 |
365 520,20 |
435 337 |
119 119 |
Fara Sokolov (kaplanský byt) |
11 007 |
83 071 |
22 541 |
399 561 |
Hospodářské náklady |
143 099 |
48455 |
38 876 |
248 827 |
lesy (náklady na těžbu) |
142 385 |
0 |
2 036 |
213 129 |
ostatní (daň z příjmu, daň z nemovitostí, údržba pozemků, ) |
714 |
48 455 |
36 840 |
35 698 |
Ostatní ( poplatky za vedení účtu, pohoštění, správ. Poplatky) |
11 029 |
10 399 |
2 228 |
12 494 |
|
|
|
|
|
Hospodářský výsledek |
-23 444,77 |
-330 388 |
252 748,00 |
557 328 |
Lednoví jubilanti:
Františka Hafenrichterová, Hana Kodedová, Kristina Macková, Erika Mejstříková
Statistika:
Křty: Lilien Lacková
Pohřby: František Sivák, Josef Bartsch, Anna Vilímková
Sbírky: Svatava – 11 600 Kč, Krajková – 1 388 Kč, Sokolov – 11 319 Kč, sbírka Den bible – 3 915 Kč, Kasička Sokolov – 825 Kč, 4316 Kč
Únor
Bohoslužby a farní setkání v únoru:
Pravidelné bohoslužby se konaly:
Neděle: Sokolov 8:30, 17:00, Krajková 10:30. Pondělí středa: Sokolov 7:40. Čtvrtek Svatava 16:00, Pátek Sokolov 17:00.
Pravidelná setkání:
Setkání synodní skupinky se konaly obvykle ve středu od 18:00 na faře po telefonické domluvě.
Modlitební setkání se konala ve čtvrtek od 17:30 na faře.
Svátek uvedení Páně do chrámu
Ve středu 2. 2. jsme slavili ve farním kostele od 18:00 Svátek uvedení Páně do chrámu (Hromnice) průvodem se svícemi a mší svatou od 18:00. (Ranní mše v tento den nebyla). Na začátku bohoslužby byly požehnány hromniční svíce.
Únorový první pátek
Pátek 4. 2. je prvním pátkem v měsíci únoru. Obvyklý prvopáteční pořad ve farním kostele byl od 16:00 adorace s možností svátosti smíření, od 17:00 mše svatá s pomazáním nemocných.
Večer chval
Ve čtvrtek 10. 2. jsme prožili ve farním kostele od 17:30 Večer chval.
Světový den nemocných
Pátek 11. 2. byl Světovým dnem nemocných. Poselství papeže k tomuto dni bylo dostupné na webových stránkách farnosti.
Pátek 18. 2. jsme prožili jako Farní den pokání, postu a modlitby.
První část dne jsme věnovali osobnímu postu, od 17:00 jsme se sešli ke společné bohoslužbě a po mši svaté následovala osobní adorace. Modlitba nás spojila především v úmyslech za vítězství nad zlem na Ukrajině. Prosili jsme také za ty, kteří jsou společností vyloučeni do života v bídě.
V neděli 20. 2. jsme slavili od 15:00 mši svatou v kostele v Královském Poříčí
Následky vichřice na farním majetku:
V noci 19. 2. se prohnala městem vichřice, která zlomila upevnění kříže na kostelní věži. Kříž zůstal viset na měděném laně hromosvodu, takže nedošlo k jeho pádu na zem, čímž by se nenávratně rozlámal a zničil.
Uražený kříž z vrcholu věže farního kostela byl v příštích dnech za pomoci jeřábu snesen a uložen v kostele. S jeho navrácením se počítá až během generální rekonstrukce kostela. Důvodem je to, že k jeho znovu vztyčení bude třeba postavit kolem celé věže lešení a opravit celou vrcholovou část věže. Jen náklady na postavení lešení kolem věže se odhadují na 2 mil. Kč. Generální rekonstrukce kostela je závislá na dotaci, o kterou jsme již 6 let, zatím marně, žádali.
Zrušení bohoslužeb
Ve čtvrtek 24. 2. nebyla mše svatá ve Svatavě. V pátek 25. 2. nebyla mše svatá v Sokolově. Farář byl v těchto dnech na kurzu kontemplace.
Setkání pastorační rady k synodní cestě.
V pondělí 28. 2. se uskutečnilo na faře 2. setkání pastorační rady věnované synodnímu procesu.
Popeleční středa – začátek doby postní
Středou 2. 3. začala postní doba. Tento den jsme prožili jako den pokání postu a modlitby, večer jsme se sešli také ke mši svaté, která byla ve farním kostele od 18:00. Od 17:00 bylo ve farním kostele možnost přijmout popelec spolu s modlitbou žehnání. K tomuto udělení popelce bylo možné pozvat i lidi nepokřtěné, nepraktikující. Udělení popelce i pro tyto lidi může být symbolem naděje, vyjádřením ochoty změnit svůj život, zároveň je příležitostí se za tyto lidi modlit.
Tříkrálová sbírka 2022
Skončeno, sečteno. Milí dárci, požehnaní koledníci, obětaví vedoucí skupinek. Opět žasnu nad obrovskou milostí a laskavostí Pána Boha. Fakt nemám co dodat. Pouze posílám veliké díky. Ale teď se vraťme k číslům. Celkem jsme v našem okrese Sokolov vykoledovali od štědrých dárců 205003,-Kč. A takto se dařilo koledě v městech a obcích: Habartov 12565,-Kč, Svatava 11577,-Kč, Březová 6331,-Kč, Lomnice 8544,-Kč, Josefov 10724,-Kč, Dolní Rychnov 12657,-Kč, Krajková 14141,-Kč, Jindřichovice 20458,-Kč, Stříbrná 11794,-Kč, Kraslice 21091,-Kč, Chlum sv. Máří 7604,-Kč, Dasnice 7063,-Kč, Bukovany 19654,-Kč, Sokolov 40782,-Kč. Tímto samozřejmě nekončí. V únoru se společně vydáme do kina, jak je již naším zvykem, abychom takto vyjádřili díky koledníkům.
A budeme se těšit na leden 2023, kdy se vše opět rozjede.
J. Sebján, ředitel FCH Sokolov
Rádi bychom povzbudili ty, kdo se do manželství chystají nebo už jsou svoji, aby v tomto týdnu zvláštním způsobem investovali do svého vztahu, který si to určitě zaslouží. Je bláhové si myslet, že se nám podaří vymýtit všechny rozvody. Ale přinejmenším to naše manželství může být bezpečným místem, kde platí slib lásky v dobrém i zlém. Dobré manželství není samozřejmost.
V rámci týdne manželství bylo možné se zúčastnit Poutě nejen pro manžele 19. 2. 2022.
Únoroví jubilanti
Pavla Koliášová, Marie Korbelová -Jůnová, Jiří Vopat.
Statistika:
Křty: Stanislav René Filo, Wiliam Alaxandr Góra, Tamara Pompová
Sbírky:
Svatava – 14 300 Kč, Krajková – 6 234 Kč, Sokolov – 14 943 Kč, Sbírka Haléř sv. Petra – 2879 Kč, Kasička Sokolov – 2 330 Kč
V únoru byl odeslán dar na Ukrajinu 19 167 Kč.
Březen
Připojme se k výzvě papeže Františka i českých a moravských biskupů a modleme se v této závažné situaci za Ukrajinu. Papež povzbuzuje zejména věřící, aby se 2. března, na Popeleční středu, postili a modlili za mír na Ukrajině.
Vyzývám všechny, aby z příští středy 2. března, Popeleční středy, učinili Den postu za mír. Povzbuzuji k tomu zejména věřící, aby se v onen den intenzivně věnovali modlitbě a postili se. Kéž Královna pokoje chrání svět před válečným šílenstvím,“ vyzval 23. února při pravidelné generální audienci papež František.
Modleme se, jak náš vyzvali již naši biskupové:
Dobrý a milosrdný Bože,
Ty jsi náš nebeský Otec, dokonale nás znáš a miluješ. Proto se s důvěrou odevzdáváme do Tvých rukou.
Prosíme Tě za mírové řešení složité situace na Ukrajině.
Prosíme Tě za světové státníky, aby stáli na straně dobra a našli sílu k vzájemné dohodě a usmíření. Prosíme Tě také za všechny oběti válek, sirotky, vdovy a uprchlíky. Obejmi je svou něžnou náručí. dej, ať kolem sebe šíříme pokoj, nejsme jeden druhému lhostejní a dokážeme si navzájem odpouštět.
Pravidelná setkání:
Setkání synodní skupinky se konala obvykle ve středu od 18:00 na faře po telefonické domluvě.
Modlitební setkání se konala ve čtvrtek od 17:30 na faře.
Příležitost k duchovnímu rozhovoru, svátosti smíření či žehnání byla každou neděli od 16:00 do 17:00 ve farním kostele.
Křížová cesta v době postní byla každý pátek od 16:30 ve farním kostele.
Popeleční středa – začátek doby postní
Středou 2. 3. začala postní dobu. Tento den jsme prožili jako den pokání postu a modlitby, večer jsme se sešli ke mši svaté, která byla ve farním kostele od 18:00. Od 17:00 byla ve farním kostele možnost přijmout popelec spolu s modlitbou žehnání. K tomuto udělení popelce bylo možné pozvat i lidi nepokřtěné, nepraktikující. Udělení popelce i pro tyto lidi může být symbolem naděje, vyjádřením ochoty změnit svůj život, zároveň je příležitostí se za tyto lidi modlit.
Březnový první pátek
Pátek 4. 3. byl prvním pátkem v měsíci březnu. Obvyklý prvopáteční pořad ve farním kostele byla od 16:00 adorace s možností svátosti smíření, od 16:30 křížová cesta, od 17:00 mše svatá s pomazáním nemocných.
Slavení postních nedělí při bohoslužbách.
Pátek 11. 3. jsme prožili jako Farní den pokání, postu a modlitby. První část dne jsme věnovali osobnímu postu, od 17:00 jsme se sešli ke společné bohoslužbě a po mši svaté následovala osobní adorace. Modlitba nás spojila především v úmyslech za vítězství nad zlem na Ukrajině.
2.neděle postní – sbírka na celostátní setkání mládeže.
Dne 14.3. byl z věže jeřábem sundán kříž a uložen za oltář v presbytáři kostela.
Večer chval se uskutečnil ve čtvrtek 17. 3. od 17:30 ve farním kostele.
Slavnost sv. Josefa - již v předvečer slavnosti v pátek 19. 3. jsme oslavili mší svatou od 17:00 ve farním kostele.
Na 3. neděli postní 20. 3. jsme slavili od 15:00 mši svatou v kostele v Královském Poříčí.
Zrušení bohoslužeb. Ve dnech od 21. 3. do 25. 3. nebudou bohoslužby.
Farář bude na praxi nemocničního kaplana v Praze.
Podněty pro postní dobu
Postní sbírka je příležitostí ke každodennímu rozhodnutí v potřebných lidech vidět Krista. Peníze lze mimo jiné shromažďovat také do papírových postních kasiček.
Návštěvy nemocných a osamělých
Konkrétním projevem naší postní obnovy se může stát větší všímavost vůči osamělým a nemocným lidem v našem okolí. Starší lidé se často cítí být svému okolí na obtíž, a tudíž sami si o pomoc či návštěvu neřeknou. Pokusme se jim dát pocítit, že stáří může být dobou nejen bolestnou, ale také velmi plodnou. Pokud poznáte lidi, kteří by rádi přijali i návštěvu faráře, postní doba je k tomu velmi vhodný čas. Farář rád přijme vaše podněty a tyto bratry a sestry navštíví.
Postní rekolekce s biskupem Tomášem:
Blahoslavenství. 25. – 27. 3 Horní Blatná
Pomoc potřebným
Charita ČR vyhlásila sbírku pro Ukrajinu
V reakci na útok ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny a současnou eskalaci ozbrojeného konfliktu vyhlásila Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zasažených oblastí. Z krizového fondu jsme zároveň uvolnili půl milionu korun na bezprostřední pomoc.
Veřejná sbírka
Charita Česká republika proto vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi. Sbírkový účet měl číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104.
Sbírka v naší farnosti proběhla v neděli 27. 3. 2022
V těchto dnech naše farnost již podpořila Ukrajinu skrze nadaci Post Bellum částkou 3000,-Kč.
Iniciativa Střecha nad hlavou
V Sokolově v těchto dnech vznikla iniciativa „Střecha nad hlavou“
Iniciativa „Střecha nad hlavou“ chtěla vyvolat konstruktivní veřejnou debatu o oblasti bydlení a jeho dostupnosti v Sokolově.
Cílem bylo pomoci prosadit systémová řešení v oblasti bydlení, která přispějí ke snížení odchodu mladých lidí a domácností střední třídy ze Sokolova a zabrání propadu lidí na ulici, či do sítě obchodníků s chudobou.
- Iniciativa chtěla dát občanům naději, že pokud se lidé na něčem smysluplném domluví a usilují o to společně, dá se mnohé posouvat k lepšímu.
Upozorňovat na to, jaký společenský a finanční dopad neřešení situace na
občany má.
Dávat podněty a zpětnou vazbu politikům a povzbudit je k odvaze problémy řešit.
Být politikům oporou a dávat jim důvěru, kdykoliv začnou usilovat o změnu.
Zveřejňovat dobré příklady odjinud, dát slovo zkušeným a odborníkům na daná témata.
Zapojit mladé lidi, kteří jsou budoucností Sokolova.
Letní tábory pro mládež.
Začíná sice doba postní, ale již od konce února je možné se přihlašovat na naše tábory. První tábor je určen pro děti ve věku 7-13 let. Proběhne opět na statku v Příchovicích u Přeštic v době 13.-19. 8. 2022. Téma tábora je "Pevnost Boyard". Opět nás čeká akční týden v Boží režii. Akci pořádá 22. přední hlídka Royal Rangers Kraslice. Druhý tábor, jehož pořadatelem je naše farnost, je určen pro mládežníky ve věku 14-19 let. Jedná se o "Junior puťák“. Již podle názvu je zřejmé, že budeme chodit, ale zkusíme asi i přesun po řece na lodích. Akce proběhne v době 5.-11. 8. 2022 na území ČR. Pokud budete mít zájem o tyto akce, napište mi na: sebisov@volny.cz
Světové setkání rodin
Kromě Říma se Světové setkání rodin má konat ve stejné datum také v diecézích po celém světě. Záměrem této změny je zdůraznit význam místních komunit a umožnit účast na setkání i těm rodinám, které si nemohou dovolit cestu do zahraničí.V naší diecézi proběhne setkání rodin v sobotu 25. června v Plzni-Lobzích v kostele sv. Martina a Prokopa u salesiánů a v přilehlém parku. Na programu je slavení eucharistie, katecheze biskupa Tomáše, přednáška, divadlo, dílny pro děti, program pro náctileté… Součástí bude i hudební festival PilsAlive.
Z posledního setkáni ekonomické rady farnosti
1) Nejdříve byl schválen rozpočet na rok 2022. pastorační a provozní část rozpočtu je navrhováno mírně navýšit ve výdajové stránce, neboť se do ní promítne zdražení energií.
2) Co se týče velkých oprav, po pokrytí stálých (pastoračních) výdajů zbyde na velké opravy asi mezi 800 – 1 000 000 Kč. Prioritně budou finance investovány do akcí, na které farnost získá dotace a na již započaté akce (Dveře do vstupního prostoru farního kostela (FK), zřízení meditační kaple FK, rekonstrukce farního sálu). Úpravy okolí fary proběhnou v míře, v jaké budou k dispozici zbylé prostředky.
3) Byl schválen záměr velkých oprav a byly vyhlášeny 3 účelové sbírky: 1) Na zřízení meditační kaple ve farním kostele, 2) na restaurování oltářů v Krajkové a na 3) rekonstrukci farního sálu. Farníkům se doporučuje v případě stálých či jednorázových darů, aby je na tyto účelové sbírky určili.
Ve farním kostele je stále ve hře získání dotace na generální rekonstrukci. Letos by mělo dojít k vytvoření meditační kaple se svatostánkem v zadní části kostela, Součástí kaple bude i restaurovaná socha Madony. Na faře v Sokolově by mělo dojít k rekonstrukci farního sálo a pokračovat v úpravách okolí fary. V kostele v Krajkové by mělo pokračovat restaurování oltářů. Na Smrkovci by se měl postupně revitalizovat zničený hřbitov a měla by zde být postavena nářaďovna pro potřeby farnosti.
4) Účetní uzávěrka za rok 2021. V příjmové stránce jsme konstatovali příznivý vývoj příjmů a to ve všech zdrojích: V darech i sbírkách jednotlivých dárců, v přijatých dotacích i v znovuobnoveném hospodaření v lesích. Ve výdajích nebyl zaznamenán větší rozdíl oproti rozpočtu.
5) Dohodou se žadateli došlo k zrušení záměru prodeje garáže ve Svatavě a pozemků na Kostelní Bříze, které jsou v majetku farnosti.
Slovo faráře
Ještě jsme ani nepřekonali pandemii, a svět zachvátila další hrůza, která zřejmě bude na zemi a její obyvatele klást ještě těžší podmínky, než pandemie koronaviru – agrese Ruska na Ukrajinu. Myslím, že je důležité si uvědomit, že nás čekají velmi náročné časy.
Myslím, že tváří tvář agresi zla, je nejdůležitějším lidským postojem vědomí či víra v to, že síla života je mocnější, než zlo, které se snaží život zničit. Křesťan má toto poznání hluboce zažité skrze své spojení s Kristem, který se zla nebál a v boji s ním zvítězil za cenu nejvyšší. Neváhal položit život v boji, protože si byl vítězstvím jistý. Nebál se bojovat sám o svou vlastní svobodu, ale také o svobodu všech, se kterými je spojen. Skutečnu sílu víry totiž odhalí až její konfrontace se zlem. Tváří tvář zlu si teprve uvědomuji, za co moje víra stojí. Jestli je schopná mi dát odvahu a sílu k vítězství, a nebo mě vtáhne do tenat zla, které mě ujařmí. Toto ujařmení se stane tehdy, začnu-li mít z nepřítele strach, postavím se na jeho stranu a začnu používat jeho taktiky a nástroje.
Jsem přesvědčený o tom, že člověk, který je si vědom své důstojnosti a tedy síly života, která v něm je, se nebojí bojovat proti Goliáši, který neumí nic jiného než spoléhat na své metody ničení, ujařmování a vraždění, ale sílu života nepoznal. Myslím, že následující období bude pro nás všechny důležité v tom, že před nás postaví mnohem zásadnější volby, než na jaké jsme byli zvyklí. Nebudou to asi volby mezi tím, jestli žít pohodlně nebo ještě pohodlněji, ale jestli zvítězit, nebo se dát porazit. Volby mezi tím, jestli zbaběle prohrávat na straně jakoby silnějšího, a nebo sám být tím silnějším, tím, že objevím sám v sobě síly života. Jestli tedy život darovat, abych ho mohl získat ve větší kvalitě, nebo se snažit za každou cenu zachránit něco, co mi nakonec stejně bude vzato. Útrapy a vnější agrese lidi vždy vedly ke strachu. Ke strachu svazujícímu, k otroctví zlu, a nebo ke strachu, který se otevřel bolestnému hledání síly a odvahy, které osvobozují.
Březnoví jubilanti:
Děkujeme za tyto bratry a sestry, za to, že jsou pro nás darem:
Gertruda Beerová, Anna Holá, Petr Bauchner, Helga Hunyorová, Vladimír Koliáš, Petr Korbel, Václav Kozák, Barbora Vlachá, Herbert Zuber, Jiřina Nagyová, Kateřina Dietlová.
Statistika:
Křty: Stanislav René Filo, Wiliam Alexandr Góra, Tamara Pompová
Sbírky:
Svatava – 14 100 Kč, Krajková 1 200 Kč, Sokolov – 12 432 Kč, kasička Sokolov – 1 604 Kč