Při mších svatých této neděle se budeme modlit za nemocné a po závěrečném požehnání bude příležitost přijmout svátost nemocných. Další příležitostí ke společnému slavení svátosti nemocných bude Slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v pátek 8. 6. 2018.
Cyklus osmi večerů pro manželské páry, které chtějí povzbudit, upevnit či proměnit svůj vztah. Během večerů je vedle přednášek prostor na to, aby spolu manželé (jednotlivě v párech) mluvili o důležitých otázkách, na které ve spěchu všedního dne nezbývá čas. Setkání začíná lehkou večeří, příjemná hudba zajistí soukromí při diskusích.
Témata kurzu: Inventura manželství, naplňování vzájemných potřeb, efektivní komunikace, řešení konfliktů, síla odpuštění, vyjadřování lásky, vztahy k rodičům, dobrý sex, čas pro sebe. Kurz respektuje soukromí páru, součástí není žádná skupinová diskuse, o svém vztahu nemusíte nikomu dalšímu nic říkat.
Na kurz je třeba se předem přihlásit (farnostsokolov@seznam.cz, další informace Petr Bauchner, 608 656 556), po prvním setkání je možné se rozhodnout, zda budete pokračovat. Setkání trvá dvě hodiny.
V Sokolově se kurz bude konat ve středy od 18:00 hod. na katolické faře J K Tyla 531/4, začínáme 21. února.
Postní doba je obdobím přípravy na Velikonoce, kdy si připomínáme utrpení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Obzvlášť v tomto období křesťané prohlubují svůj vztah k Bohu, bližním a k sobě samému skrze modlitbu, půst a konání dobrých skutků.
Postní almužna je výrazem našeho odhodlání měnit sami sebe prostřednictvím pomoci druhým. Je mnoho možností, jak se můžeme něčeho, pro nás příjemného, zříci ve prospěch druhých. K staré tradici církve patří sbírky pro chudé z toho, co jsme si sami odřekli.
Skládací papírová schránka nám může pomoci v tomto úsilí duchovní obnovy a k uložení peněz, které jsme svým sebezáporem ušetřili. Schránky jsou k dispozici v kostele. Postní sbírku přineseme s obětními dary k oltáři na zelený čtvrtek, nebo v neděli Zmrtvýchvstání Páně.
Výnos postní sbírky bude poté použit pro potřebné z našeho středu podle doporučení naší pastorační rady.
Sokolovské shromáždění nese název „Vítezný“ únor 2018 – historie a současnost a uskuteční se v Music clubu alfa od 19:00. Na programu bude veřejná panelová diskuse o zločinech komunismu na Sokolovsku, poté bude promítnut film Hořící keř. Programu v Music clubu alfa bude předcházet ekumenická bohoslužba s modlitbami za všechny pronásledované totalitním režimem. Modlitby se uskuteční v kapli u sokolovského hřbitova od 18:00.
V Chodově se ekumenické setkání s modlitbami za politické vězně uskuteční v evangelickém kostele od 17:30.
O CO MI JDE PŘEDEVŠÍM
Protože události se rychle vyvíjejí a je téměř nemožné odhadovat jejich další směřování;
a jednotlivci i společenské proudy čím dál obtížněji shodnou na interpretaci těchto událostí;
je vyčerpávající jen reagovat na jednotlivé činy nepřátel svobodné společnosti; je ohrožena základní společenská soudržnost (nejen) v naší zemi;
jsme svědky snahy oddělit ty, kdo se aktivně zajímají o obranu svobody, od ostatních občanů, vnímám teď jako důležité zejména:
rozvíjet a chránit prostředí, ve kterém (či ve kterých) se člověk jako jednotlivec může projevovat svobodně;
posilovat vědomí vzájemné sounáležitosti – svoboda bez schopnosti vnímat druhého vede k bezohlednosti a izolaci;
překračovat zažité způsoby myšlení, prožívání a jednání;
hledat spojence, kteří různými způsoby propojují individuální svobodu a lidskou vzájemnost.
Demokracie pouze jako soustava rozhodovacích procedur se může stát bezmocnou, pokud se ze společnosti vytratí úcta k individuální svobodě a schopnost soudržnosti. K tomu, abychom dokázali i dalším lidem zprostředkovat, že situace je opravdu závažná, potřebujeme se my, kteří starost o polis prožíváme jako svoji životní až existenciální potřebu, lidsky a osobně propojit, navzájem o sobě vědět. Vědět, že v tom nejsme sami, že na různých místech republiky žijí další lidé, se kterými nás přes všechny rozdílnosti něco podstatného spojuje.
S tím souvisí:
snažit se porozumět motivacím druhých, neopouštět se z malicherných důvodů – jde o mnohem víc, než o naše ego;
na každém svobodně přijatém úkolu pracovat s největším nasazením, jakého jsme schopni a zároveň důvěřovat, že i ostatní vkládají do společné práce vše, co mohou;
hledat tvořivě nové způsoby vyjádření, sdílet s ostatními, co se osvědčilo, učit se z chyb a porážek;
průběžně dotvářet dlouhodobou strategii či vizi, uvádět s ní do souladu jednotlivé taktické kroky (kampaně, demonstrace, petice apod.);
každý za sebe a ve vzájemném propojení vnímat jednotlivosti jako součást celku.
jáhen Elva Frouz terapeut a osobní průvodce Komunita Noe Holostřevy
Pozor, demokracie!
Nepošlapat!
Červenomodrobílý jehlan tvoří křehký zátaras proti nesvobodě a strachu.
Tři pilíře demokracie, tři body tvořící rovinu.
Čistá silueta, jemná linka – přímá, tenká, míří vzhůru.
Symbolika Trojice.
Spojení.
Stabilita i zranitelnost.
Jistota v nejistotě.
Zároveň jasné vyjádření postoje.
Nebát se pozdvihnout hlavu i hlas.
Vymezit prostor a vymezit se.
Postavit na vlastní nohy.
Rozkročit, klidně stát.
Propojit se, opřít jeden o druhého.
Každý sám za sebe, přitom spolu.
Tiše vyznačit místo – tudy kráčí dějiny.
Právě teď je třeba demokracii podepřít – vším, co je po ruce.
I kdyby to měla být obyčejná špejle.
Špejle na střelnici... Jarek Veselák, 2017