říjen 2020
27. 9. – 24. 10. 2020
(příští nedělní stránka vyjde 25. 10.)
Nedělní stránka ve formátu pdf ke stažení (vel.cca700kb)NS_2020-09-27.pdf
Kontemplace
Milí bratři a sestry,
Na poslední pastorační radě mě bratři a sestry povzbudili, abych shrnul svou pastorační vizi vzhledem k výzvám dnešní doby. Kdybych ji měl vyjádřit jedním slovem, to slovo by znělo – kontemplace.
Protože je to slovo velmi mnohoznačné, připojuji k němu ještě vysvětlení, jak jej chápu já, a jak jsem se jej na pastorační radě snažil zformulovat:
Život je natolik cenný, že si zaslouží, abychom k němu přistupovali s vnitřní pokorou, chudobou, či kontemplací. Kontemplace, tedy vnímavost na Boží blízkost v životě, v lidech, ve stvoření, přírodě, vede k postupnému osvobození člověka ze soustředěnosti na sebe a své potřeby, k obdivu toho, co se ke mně vztahuje – Bůh, příroda, lidé. Jsem-li citlivý, vidím současně zlo, které zotročuje, vykořisťuje a ničí Boží stvoření a na druhé straně krásu, životnost svobodu, toho, co provází Boží tvůrčí lásku. Dotkne-li se mého srdce jak bolest z destrukce, tak krása z tvoření, mohu prožít vnitřní touhu po obrácení a chtít pro sebe druhé i přírodu to dobré, co nás rozvíjí a slouží nám. Proto podporuji prostředky, které slouží kontemplaci. Ať už je to osobní modlitba, adorace, otevřenost potřebným lidem, nebo putování přírodou spojenou s její kontemplací a obdivem k ní.
Petr Bauchner
Ohlášky týdne 27. září – 3. října:
Ohlášky týdne 4. – 10. října:
Ohlášky týdne 11. – 17. října:
Ohlášky týdne 18. – 24. října:
Celosvětová síť modlitby s papežem – říjen
Misijní poslání laiků v církvi – Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
Biskupové k volbám 2. a 3. 10.
Náš biskup Tomáš ve čtvrtek 22. 9. na svém Twitteru zveřejnil následující tweet: "Můj komentář ke společné volební výzvě nás biskupů Čech a Moravy: Volit zodpovědně znamená být ostražitý na prvoplánová gesta a líbivé sliby!"
Sestry a bratři, být katolickým křesťanem by mělo znamenat být zodpovědným občanem. Proto Vás jako Vaši pastýři vyzýváme: jděte k volbám a volte zodpovědně! Vaši čeští a moravští biskupové
Pozvánky na společná setkání
Misijní neděle 18. 10. 2020
Slavení Misijní neděle bude v sokolovské farnosti předcházet den pokání, postu a modlitby v pátek 16. 10. Po večerní mši svaté se spojíme mostem modlitby s misionáři, pronásledovanými, chudými, trpícími, opuštěnými, zneužívanými, nemocnými, hladovými, strádajícími nedostatkem lásky…, zahrnout můžeme také prosby za šíření evangelia po celém světě či za dar víry.
Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli
Vážení a milí bratři a sestry, srdečně Vás zdravím.
V neděli 18. 10. budeme slavit Světový den misií, u nás známý pod názvem Misijní neděle. Od roku 1926, kdy ho ustanovil papež Pius XI., se věřící ve všech katolických farnostech světa během Misijní neděle společně modlí a finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným ve všech kontinentech skrze Papežské misijní dílo šíření víry.
Ze získaných prostředků se zajišťuje kvalitní a systematická pomoc nejchudším ve více než tisícovce diecézí světa. Dovolte mi, abych Vám upřímně poděkoval za modlitby a veškerou podporu papežských misií v loňském roce. Díky Vaší štědrosti jsme mohli pomoci chudým lidem v sedmi zemích tří kontinentů částkou více než 15,5 milionů korun. Pomáháme tak v Ugandě, Zambii, Bangladéši, Indii, Srí Lance, Peru a Paraguay s pastoračními a edukačními projekty. Podporujeme katechisty, stavby a opravy kostelů a kaplí. Pomáháme lidem zlepšovat životní podmínky a podporou řeholních kongregací a diecézních organizací podáváme pomocnou ruku všem potřebným.
Papež František ve svém poselství k této neděli vyjadřuje svou vděčnost za naše nasazení, se kterým v říjnu loňského roku celá církev prožívala Mimořádný misijní měsíc. V mnoha společenstvích si věřící hlouběji uvědomili, že každý pokřtěný je zároveň poslaný nést evangelium druhým zvláště svědectvím svého života. I v letošním roce, v němž nám pandemie Covid-19 přinesla mnoho omezení, utrpení a postavila před nás nové výzvy, pokračuje misionářské působení celé církve v duchu slov, které najdeme u proroka Izaiáše: „Zde jsem, mne pošli!“.
Oslava Světového dne misií potvrzuje, že naše modlitba i materiální pomoc jsou příležitostí k aktivní účasti na Ježíšově poslání v jeho církvi. Jak mnoho kdo dal, se podle sv. Ambrože nepočítá podle toho, kolik vydal, ale podle toho, kolik mu zbylo. Když pomáháme chudým, jistě nikdy nezchudneme, protože jak píše sv. Pavel Filipanům (4,19): „Můj Bůh je přebohatý, skvěle vám to odplatí skrze Krista Ježíše ve všem, cokoli budete potřebovat.“
Ať Vás všechny provází Duch Svatý a ochraňuje Panna Maria, hvězda evangelizace.
Ze srdce Vám i Vašim blízkým žehná jáhen Leoš Halbrštát
Oznámení:
Covid 19
Dopis biskupa Tomáše k aktuální situaci
Milí spolubratři v kněžské a jáhenské službě, sestry a bratři,
situace počtu onemocnění v naší republice se mění každým dnem a zatím nikoliv dobrým směrem. I moje osobní zkušenost s tímto onemocněním vede k obezřetnosti a varuje před podceňováním současné situace. Určitě nechceme propadat panice, nechceme šířit poplašné zprávy ani opustit naše motto „Nebojte se!“. Chceme se nicméně chovat jako skuteční křesťané a proto i v konkrétních krocích naplňovat přikázání lásky: tedy být ohleduplní a zodpovědní.
Z tohoto důvodu jsem rozhodl, že jako ordinář plzeňské diecéze od této neděle obnovuji pro naši diecézi dispens od závazné účasti na nedělních bohoslužbách pro sestry a bratry důchodového věku, jestliže to tak sami uznají pro sebe za vhodné.
Zároveň naléhavě vyzývám všechny kněze, aby dbali na používání desinfekčních prostředků a to především před každým podáváním svatého přijímání. Svaté přijímání naléhavě doporučuji všem věřícím přijímat na ruku a kněze zavazuji pod poslušností, aby tomuto přání věřících vyšli maximálně vstříc. Se stejnou naléhavostí doporučuji opět na nějaký čas upustit od podávání rukou při pozdravení pokoje.
Milí spolubratři, sestry a bratři, žehnám Vám stále ještě z koronavirové izolace a těším se na osobní setkání. Chybíte mi.
Váš biskup Tomáš
Nebojme se být pozitivní!
Moji drazí, dovolte, abych si pro kratičké zamyšlení propůjčil starozákonní text Třetí knihy Mojžíšovy, ve kterém se praví: „Mluv k celé pospolitosti Izraelců a řekni jim: Buďte svatí, neboť já Hospodin, váš Bůh, jsem svatý.“/Lv 19, 2/
Když se pokusíme vtáhnout podstatu tohoto verše do dnešních dnů a měsíců, které právě, jako společnost, chceme-li ona „pospolitost“ prožíváme, tak si můžeme dovolit aktualizovat výzvu Hospodinovu pro člověka jednadvacátého století: Buďte pozitivní, neboť já Hospodin váš Bůh, jsem pozitivní. Přiznám se, že mě v uplynulých dnech zaskočila otázka, jestli si nemyslím, že by covid-19 mohl být Božím trestem. No popravdě-nemyslím si, spíše řeknu, že současná situace je Boží výzvou pro lidstvo, jestli jsme schopni zachovat pozitivitu i v nepozitivním čase. Jestli jsme schopni brát ohledy jeden na druhého, jestli jsme schopni být oporou pro své okolí, jestli jsme schopni dodržet několik málo zásad k ochraně své i našich nejbližších a přátel, anebo jsme pouze schopni negativisticky reptat. Víte, důležité je, abychom měli na mysli neustálou blízkost Hospodinovu v jakékoli době, v jakékoli situaci a abychom se společně snažili neuhýbat z cesty, po níž společně kráčíme do země zaslíbené do Božího království. Z různých stran a míst světa k nám denně přicházejí zprávy, které o pozitivitu ani nezavadily, ale to nám nemá brát jistotu, kterou máme, že Hospodin žehná svému lidu. Nenechme se tedy znepokojit světem, který má strach z pozitivity nemoci, nechme se nadchnout i povzbudit Božím slovem a Hospodinovou blízkostí i ve zdánlivě nepozitivní době. Nechme svá srdce infikovat působením Svatého Ducha, se kterým ať jsme schopni zvládnout všecko pro dožití do života věčného.
Věřím, že společnou modlitbou jsme schopni vše zvládnout a svou pozitivitou v Kristu podržet společnost, církev i svět.
Na přímluvu Matky Boží Panny Marie, žehnej nám Bůh! Bystrík Feranec
Minifestival farní zahrada trochu jinak.
Koncem srpna se uskutečnil již tradiční minifestival Farní Zahrada. Už název festivalu napovídá, kde se tato akce odehrává. Ale název byl tento rok zavádějící. Z důvodu deštivého počasí a také díky pandemickým opatřením, se letošní fest uskutečnil v kostele sv. Jakuba. Kostel se stal na chvíli zahradou plnou "Božích bylinek". Tradiční Mše na začátek akce připravila "půdu pro nastupující umělce. Jako první vystoupila Dana Pechánková se svou dcerou. Její písně z CD Dárky byly na úvod takovým krásným "Slunečním zářením", které nás proteplilo a připravilo na vystoupení Jardy Svobody. Jeho písně a texty se staly "hnojivem" pro posluchače, které obohatilo naše srdce. Závěrečné vystoupení kapely Augenblick s jejich židovskými písněmi bylo "závlahou", která posílila tu přítomnou "Boží zahradu". I když nebyl kostel naplněn k prasknutí, byla přítomnost kulturu milujících lidí příjemně překvapivá. Děkuji tímto všem účastníkům akce, pomocníkům, pekařům a dalším Božím lidem.
Sebiš pořadatel
Z poslední pastorační rady
Buďme vděčni za skutečnost Boží přítomnosti v našem životě, v cestě farnosti. Boží požehnání jsme letos mohli zakusit v semináři Gaudete et exsultate, v době covidové karantény, v daru dvou katechumenů, v příchodu kaplana Bystríka. Touto vděčností jsme v pondělí 21. 9. zahájili setkání pastorační rady.
Poté jsme Bystríka do pastorační rady přijali symbolickým snědením dortíku. Oficiální jmenování dostane následně písemným dekretem.
Následovala společná četba Směrnic pro službu pastoračních rad, která se tentokrát týkala kompetencí pastorační rady a procesním postupům, které mohou nastat, nepřijme-li farář doporučení PR.
V dalším bodu jsme se věnovali koncepci farního rozpočtu na příští rok:
Pro jednodušší uchopení farních výdajů můžeme farní rozpočet na příští rok vidět ve třech kategoriích:
Ve farním kostele nás může čekat, vyjde-li již konečně dotace, započetí generální rekonstrukce, a měli bychom pokračovat v restaurování Kalvárie ve vchodě. Pokud se letos nepodaří z finančních důvodů pořídit přepážku – dveře mezi vstupní prostor a kostel, přesouvá se tento plán do příštího roku. V příštím roce také může být započato se zhotovením nového svatostánku v prostoru sochy Panny Marie pod kůrem.
Na sokolovské faře nás čeká rekonstrukce bytu pro kaplana a II. etapa úprav okolí fary.
Na kostele ve Svatavě bychom chtěli zahájit přípravné kroky k rekonstrukci kostelních oken, která jsou v havarijním stavu.
Na kostele v Krajkové chceme dokončit rekonstrukci střechy a pokračovat v restaurování oltářů.
V závěru setkání jsme se snažili formulovat znamení doby a hledat odpovědi z hlediska pastorace:
Znamení doby, na která chceme reagovat, vidíme ve společnosti v těchto fenoménech: Strach, životní prostředí a jeho vykořisťování, soustředění se na výkon a konzum, nedostatek času na vztahy a sebe sama, kolaborace církve se světskou mocí.
Na tyto výzvy bychom mohli reagovat především těmito přístupy či prostředky: Být otevření vůči lidem kolem, světu, nebát se otevírat citlivá témata. Jako prostor pro tuto otevřenost se mohou stát především „farní skupinky“ poskytující podporu těm, kteří pro život hledají oporu v Bohu a společenství. Farní skupinky dovolují zakusit jak osobní přístup, tak dobrodiní společenství. Dále vnímáme jako prostředek pro sdílení víry konání kulturních a společenských akcí a církevní školu.
Farář považuje jako nejzákladnější prostředek umožňující adekvátně odpovědět na současné výzvy kontemplativní přístup k životu jako takovému. Kontemplace Boží blízkosti v životě, v lidech, ve stvoření, přírodě, vede k postupnému osvobození člověka ze soustředěnosti na sebe a své potřeby k obdivu toho, co se ke mně vztahuje – Bůh, příroda, lidé. Vidím-li současně zlo, které zotročuje, vykořisťuje a ničí Boží stvoření a na druhé straně krásu, životnost svobodu, toho, co provází Boží stvoření, mohu prožít vnitřní touhu po obrácení a chtít pro sebe druhé i přírodu to dobré, co nás rozvíjí a slouží nám. Proto farář podporuje prostředky, které slouží kontemplaci. Ať už je to osobní modlitba, adorace, otevřenost potřebným lidem, nebo putování přírodou spojenou s její kontemplací a obdivem k ní.
A co by nás ještě mohlo čekat v budoucnu?
Farář má v úmyslu během zimních měsíců aktualizovat farní kartotéku.
Společné setkání ekonomické a pastorační rady se uskuteční koncem listopadu a bude na něm konzultována dlouhodobá vize hospodaření farnosti.
Zapsal Petr Bauchner
Statistika sokolovské farnosti – srpen 2020
Pohřby: Karel Dunka
Sbírky |
2.8. |
9.8. |
16.8. |
23.8. |
30.8. |
celkem |
Svatava |
|
|
2 800,- |
2 600,- |
2 500,- |
7 900,- |
Krajková |
|
940,- |
270,- |
290,- |
4 960,- |
6 460,- |
Sokolov |
1 866,- |
2 499,- |
3 408,- |
4 222,- |
2 675,- |
14 670,- |
Sbírky na bohoslovce |
|
|
|
4 512,- |
|
|
Kasičky Krajková |
|
|
|
|
461,- |
461,- |
Celkem |
1 866,- |
3 439,- |
6 478,- |
7 112,- |
10 596,- |
29 491,- |
Říjnoví jubilanti:
V modlitbě můžeme v následujících dnech pamatovat především na naše spolufarníky a farnice slavící v říjnu svoje narozeniny:
Bucová Edita Hafenrichter Ondřej Haufová Eva Koliáš Krištof |
Korbelová Olga Krobová Ivana Odehnalová Jitka |
Vopatová Libuše Seiler Karel Tomčík Daniel Tomčíková Kateřina |